Aktualności

PODSUMOWANIE AKCJI "ZNICZ 2017" NA TERENIE POWIATU ŁĘCZYŃSKIEGO

Tegoroczna akcja „Znicz" rozpoczęła się na naszych drogach 27 października. Przez 7 dni policjanci na terenie całego powiatu czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy wyruszyli w niekiedy bardzo daleką drogę, by zapalić światełko na grobach swoich bliskich. W czasie trwania akcji na drogach powiatu łęczyńskiego w ciągu siedmiu dni doszło do 16 kolizji oraz 1 wypadku, w którym 3 osoby zostały ranne. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 4 nietrzeźwych kierujących. Do najczęściej ujawnianych wykroczeń należała brawurowa jazda kierowców i nadmierna prędkość.

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w trakcie Święta Zmarłych nad naszym bezpieczeństwem czuwało wielu funkcjonariuszy łęczyńskiej komendy Policji. Od 27 października do 2 listopada, do późnych godzin popołudniowych, na łęczyńskich drogach i cmentarzach policjanci zapewniali bezpieczeństwo osób odwiedzających groby najbliższych. Nad bezpieczeństwem komunikacyjnym czuwało łącznie 58 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Przeprowadzili oni 263 kontrole drogowe, w trakcie których ujawnili 126 wykroczeń. Najczęściej mandaty były nakładane za przekraczanie dopuszczalnej prędkości, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa czy wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych.

W okresie akcji doszło do 16 kolizji oraz 1 wypadku, w którym 3 osoby zostały ranne. Policjanci w przebadali na trzeźwość 1179 kierowców. W tym roku na jeździe na „podwójnym gazie” wpadło 4 nietrzeźwych kierujących.

Mandatami karani byli również piesi, którzy pomimo zmiany w obowiązujących przepisach nadal nie stosują się do obowiązku posiadania elementów odblaskowych w czasie poruszania się poza obszarem zabudowanym. Policjanci przypominają, że przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby te były widoczne na ulicy.

Powrót na górę strony