Mandat możemy zapłacić kartą - Aktualności - KPP Łęczna

Aktualności

Mandat możemy zapłacić kartą

Od 24 stycznia 2018 roku łęczyńscy policjanci ruchu drogowego, na wyposażeniu podczas służb, mają terminale płatnicze. Dzięki nim kierowcy, którzy za popełnione wykroczenie zostaną ukarani mandatem karnym, mogą go opłacić podczas kontroli drogowej.

Łęczyńscy policjanci, pełniąc służbę na drogach powiatu, od 24 stycznia 2018 roku korzystają z terminali płatniczych. Umożliwiają one płacenie kartą za popełnione wykroczenie bezpośrednio na miejscu kontroli drogowej. Taką formę płatności umożliwiło Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 roku. Płatność kartą pozwala ukaranemu na uniknięcie opłat dodatkowych za przelew w banku, czy na poczcie, jak również skraca i upraszcza procedurę uiszczenia grzywny.

To rozwiązanie jest również ułatwieniem dla sprawcy wykroczenia, który na co dzień nie mieszka w Polsce. Zgodnie z prawem jest on zobowiązany do uiszczenia kary od razu na miejscu, a nie zawsze posiada przy sobie gotówkę. Decyzja o formie płatności za popełnione wykroczenie, należy do osoby ukaranej.

Do policjantów ruchu drogowego łęczyńskiej Policji trafiły 3 tego rodzaju urządzenia. Mundurowi aby z nich korzystać musieli przejść odpowiednie szkolenie. Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń funkcjonariuszy - kierowcy chętnie korzystają z nowego sposobu regulowania mandatu. W szczególności dotyczy to kar o niższej wysokości. Kierowcy podkreślają wygodę tego rozwiązania. Zapłacenie grzywny na miejscu, za pomocą terminala płatniczego pozwala na błyskawiczne zakończenie procedury i  zwalnia kierowcę z konieczności pamiętania o konieczności opłacenia mandatu.